Mateřská škola Dlouhá Loučka, 1. máje 561, příspěvková organizace
rozšířené vyhledávání

Několik rad, které usnadní Vám i Vašemu dítěti nástup do mateřské školy a pobyt v ní

1. Zvykejte dítě na odloučení od rodičů. Při rozloučení láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte.
  2. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Mateřskou školu prezentujte jako místo, kde na Vás dítě v bezpečí a v péči učitelek počká, jako ostatní děti. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte, ujistěte ho, že zde o něj bude dobře postaráno do doby, než se pro něj vrátíte.
  3. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat, dítě samotné se k němu jen těžko odhodlává, p.učitelka mu nabídne činnosti, které odvedou jeho pozornost. Dítěti můžete dát s sebou něco důvěrného (plyšovou hračku, jinou oblíbenou a bezpečnou hračku, ap.).
  4. Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte. Před začátkem školního roku jsou umožněny nově přijatým dětem návštěvy spolu s rodiči - pro usnadnění adaptace, seznámení se s prostředím.
    Vstup do MŠ je pro dítě velmi náročnou změnou. Pokud je adaptace dítěte zhoršená a dítě si hůře zvyká, nenechejte situaci bez povšimnutí a promluvte si o ní s učitelkou.
  5. Pokud je příchod dítěte do MŠ něčím zkomplikován ( po nemoci, dítě v noci hůře spalo, necítí se dobře apod.), informujte p.učitelku, bude mít k Vašemu dítěti blíže.
  6. Voďtě dítě do MŠ zdravé, zabráníte zhoršení či průtahu zhoršeného stavu a ochráníte další děti před nákazou ( i silná rýma, zahlenění, kašel je projevem infekce). Stejně tak u nedoléčeného dítěte s oslabenou imunitou je větší předpoklad, že opět dříve podlehne v kolektivu nákaze .
  7. Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, vyslovení potřeby použít WC, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity, kdy bude odkázané pouze na pomoc učitelky. Rádi Vašim dětem pomůžeme se vším, co ještě nezvládnou, ale alespoň částečná samostatnost dítěte v mateřské škole je nutností.
  8. Aby se dítě bylo schopno adaptovat na prostředí a režim školy, je nutné, aby respektovalo dospělého a bylo schopno plnit pokyny učitelky - především z důvodu situací ohrožujících bezpečnost dítěte ( pohyb po třídě, bezpečné zacházení s hračkami, pobyt dětí venku mimo školu - vycházky, apod.)

O jakémkoliv problému či nejasnostech hovořte přímo a otevřeně s učitelkou dítěte či ředitelkou. Situace řešené mimo školu bývají již zkreslené a mění situaci.

Mateřská škola Dlouhá Loučka,

1. máje 561, 783 86 Dlouhá Loučka

ms@dlouhaloucka.cz

Bc. Tichá Iva

Tel.: +420 585 037 092
Tel.: +420 731 580 479

1.tř. MRAVENEČCI

Tel.: +420 732 790 874

2.tř. BERUŠKY

Tel.: +420 732 848 296

3.tř. VČELKY

Tel.: +420 732 940 863

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.